ساختن قلبی برای عشق‌ورزی به خودتان

اگر این مقاله را می‌خوانید حتما می‌دانید چرا باید عاشق خودتان باشید ؟ اگر هنوز در این‌باره نمی‌دانید می‌توانید مقاله‌ای به نام ” عاشق خودتان باشید ” را مطالعه کنید. اما سوالی که شاید پیش بیاید مخصوصا برای شمایی که اهمیت عشق‌ورزی به خودتان را می‌دانید، این است چگونه می‌توانیم عشق‌ورزی به خودمان را تمرین کنیم؟ عشق‌ورزی به خودتان دارای تمارین و راهبردهای ویژه‌ای است که شما می‌توانید با بکاربردن آنها این عشقی که در درون‌تان به دلایل مختلف خاموش شده است را دوباره شعله‌ور کنید.

ویژگی‌های مثبت خودتان را به همراه بازتابی که باید در روز برای‌تان داشته باشد را بنویسید

شاید این یکی از سخت‌ترین کارها برای افرادی باشد که همیشه در حال منفی‌بافی کردن درباره خودشان بصورت یک عادت می‌باشند، اما سعی کنید حداقل یک مورد مثبت درباره خودتان پیدا کنید و در این لیست بنویسید و این کار را لطفا هر هفته انجام دهید و نکات مثب خود را در هر هفته به لیست‌تان اضافه کنید.

برای خودتان یک لیست خاص درست کنید. به جای استفاده‌کردن از صفت‌های روزمره برای شرح‌دادن خود، سعی کنید کارهای خاص و ویژگی‌های‌تان که بتواند شما را به خوبی توصیف کند که چه کسی هستید و چه‌کاری انجام می‌دهید را لیست کنید.

به طور مثال: به جای جمله‌ی ” من خیلی سخاوتمند هستم ” می‌توانید این جمله را بنویسید ” هرزمانی که یک دوست به سختی در حال تلاش‌کردن است، من به او یک هدیه‌ی زیبا و متفکرانه می‌دهم تا نشان دهم که من مراقبش هستم. این کار مرا سخاوتمند نشان می‌دهد.

همانطور که لیست‌تان را میخوانید و کارهای روی آن انجام می‌دهید، به یاد داشته باشید که هر یک از موارد در لیست، یک دلیل هست که نشان می‌دهد شما شایسته عشق و قابل احترام هستید.

!!!به خودتان هدیه‌ایی زمان پسند بدهید

احساس گناهی در این‌باره نداشته باشید که زمانی را جهت فکرکردن و بازتاب خودتان روی زندگی شخصی‌تان، صرف می‌کنید. این امر بسیار مهم هستش که به خودتان زمانی را مختص خود کنید و اجازه‌ی عشق‌ورزی به خودتان دهید. شما به احتمال زیاد با انجام‌دادن این کار، توانایی بیشتری برای کمک کردن با کیفیت بالا به دیگران بدست خواهید آورد.

!!!برای خودتان جشن بگیرید و به خود پاداش دهید

این یکی از قسمت‌های جذاب عشق‌ورزی به خود است چون باید از خود قدردانی کنیم و پاداش بدهیم. اگر شما دستاورخاصی داشتید می‌توانید به رستوران مورد علاقه‌ی تان بروید و بهترین غذا را سفارش دهید و جشنی کوچک به راه بیاندازید. به کارهای سختی که در طول روز می‌کنید فکر کنید و دلیلی برای هدیه‌دادن و پاداش‌دادن به خود پیدا کنید. خریدن کتاب، فیلم، موزیک و … مورد علاقه‌ی‌تان نیز می‌تواند پاداشی به خود باشد. حتی می‌توانید سفرهای کوتاه داشته باشید و یا به دل طبیعت بزنید.

نوشتن و توسعه یک طرح برای رویارویی با موانع و جنبه‌های منفی

به این مورد توجه داشته باشید که در راه عشق‌ورزی به خودتان ممکن است با چه چیزهایی روبرو شوید و تصمیم بگیرید که چگونه با آنها رویارویی داشته باشید! نکته‌ی مهم این است که شما نمی‌توانید گفتار و اعمال دیگران را کنترل کنید ولی شما قادر هستید که پاسخ و واکنش‌های خود را کنترل کنید.

اطلاع داشته باشید که نظرات منفی از یک شخصی به شخص دیگر مثلا از طرف خانواده، همسر، دوستان و … شما را در یک مارپسچ منفی گیر می‌اندازد. اگر این اتفاق برای شما به طور مکرر می‌افتد، تلاشی در جهت مشخص‌کردن موضوع کنید که چرا چنین چیزی برای شما وجود دارد.

تصمیمی جدی بگیرید که چگونه می‌خواهید با افکار منفی خودتان روبرو شوید. شاید نیاز باشد که شما مدیتیشن و یا نفسی عمیق بکشید که افکار منفی شما را رها کنند. احساسات‌تان را درک کنید و بپذیرید، سپس طرز فکر خود را بدین صورت عوض کنید که افکار منفی را با نکات مثبت و ارزشمند خود بپوشانید. هنگامی که افکاری منفی در مورد خودتان به ذهن‌تان رسید با موارد مثبت و باارزشی از خودتان از این افکار منفی خلاص شوید.

تاکید و تاییدکردن موارد مثبت بصورت روزانه

برای خودتان تعدادی باور مثبت و عالی پیدا کنید که احساس شما را بهتر می‌کند و آنها را روزانه تکرار کنید. شاید در ابتدا برای‌تان زیاد جالب نباشد و شاید هم باشد! نکته‌ی مهم در این است که تکرار باورهای مثبت باعث غرق‌شدن ذهن در افکار مثبت می‌شود و شما شروع به باورکردن این افکار می‌کنید حتی اگر در ابتدای این کار هیچ باوری به آنها نداشته بودید.

جمله‌ی تاکیدی که برای عشق‌ورزی به خودتان خوب است : ” من کامل هستم، من قابل احترام، اعتماد و لایق عشق‌ورزیدن به خودم هستم “.

انجام‌دادن کارهایی که به شما احساس بهتری می‌دهد

به‌ داشتن احساس خوب از لحاظ جسمانی، احساسی و روحی فکر کنید. کارهایی را انجام دهید که باعث شوند به شما احساس بهتری دهند، شاید آن نیاز به تمرین‌کردن داشته باشد مثلا ورزش‌کردن، مدیتیشن، خواندن کتاب‌ها و مقالات الهام بخش و … می‌تواند کمک شایانی برای شما داشته باشد. یک روال روزانه را مشخص کنید و به طور مستمر آن را تکرار کنید.

بازتاب‌های اثرات تمرین عشق‌ورزی به خودتان

وقتی که شما در حال عشق‌ورزی به خودتان هستید و یا پاداش به خودتان می‌دهید، دوست دارید نتایج این اعمال را در بخش‌های مختلف ندگی مشاهده کنید. به خودتان توجه کنید که آیا انرژی بیشتری نسبت به قبل دارید؟ یا اینکه بیشتر دوست دارید با دیگران باشید ؟ شاید شما فک کنید که نسبت به زندگی و مسائل آن مسئولیت صد در صد دارید و کنترل بیشتری بر روی زندگی‌تان دارید. تمام این موارد در صورت مثبت‌بودن یعنی اتفاقات خوبی در پدیدآمدن برای شما است.