15 قدم ساده تا زندگی شادتر و زیباتر
15 قدم ساده تا زندگی شادتر و زیباتر
مرداد ۲۱, ۱۳۹۶
رازهای جادویی شاد زیستن
رازهای جادویی شاد زیستن
مرداد ۳۱, ۱۳۹۶
چگونه دیگران را در 13 قدم ببخشیم

چگونه دیگران را در 13 قدم ببخشیم

چگونه دیگران را در ۱۳ قدم ببخشیم

بخشش برای رشد معنوی انسان‌ها ضروری است. تجربه‌ی‌تان از کسی که به شما آسیب زده و در حالیکه برای‌تان خیلی دردناک است. ولی در حال حاضر چیزی بیشتر از یک فکر یا احساس نیست که شما در حال حمل آن هستید. این افکار رنجش‌آور از خشم و نفرت نشانه‌ای از آن است که انرژی‌تان را برای قدرتمندشدن شما به آهستگی می‌گیرد و شما میخواهید که این افکار پوچ همچنان ذهن شما را اشغال کنند. اگر شما بتوانید از دست آنها رها شوید، آرامش خیلی بیشتری را در زندگی‌تان دریافت خواهید کرد.

قدم اول : حرکت‌کردن به سمت قانون بعدی
گذشته‌ی شما و تمام آن آسیب‌هایی که دیده‌اید در حال حاضر هیچ حضور فیزیکی در زندگی شما ندارند. به آنها اجازه ندهید که در ذهن‌تان باقی بمانند زیرا باعث پیچیده‌تر شدن زندگی فعلی‌تان می‌شوند. زندگی شما مانند یک بازی است که از چند اقدام و تصمیم شکل می‌گیرد. بعضی از شخصیت‌هایی که برای مدت کوتاهی وارد زندگی افراد می شوند، بسیار ماندگارتر از آن مدت زمان کوتاه عمل می‌کنند. بعضی از آنها بسیار مخرب و برخی افراد خوبی هستند. اما حضور همگی این افراد در زندگی‌مان ضروری است وگرنه بازی زندگی به خوبی انجام نمی‌پذیرد. همگی این اتفاقات و افراد را با آغوش باز بپذیرید و به سمت قانون بعدی بروید.

قدم دوم : دوباره متصل‌شدن به روح
یک توافق جدید با خودتان داشته باشید که همیشه با روح‌تان در ارتباط باشید حتی زمانی که احساس کنید که واقعا این ارتباط برای‌تان سخت است. اگر شما این کار را انجام دهید، اجازه خواهید داد که درجات عالی از هماهنگی‌ در بدن شما برای رشد بیشتر‌تان اتفاق بیفتد. تمام آن آسیب‌ها را تمام کنید و به سمت خدا بروید و اجازه دهید که روح‌تان جریان زیبای خداوندی را احساس کند.
این شرایط جدیدی که در زندگی واقعی‌تان رخ می دهد ترکیبی از حضور فیزیکی و شخصیت‌تان با روح خداوندی است که باعث تابش انرژی بالاتر نور عشق و محبت است. هرکجایی که شما می‌روید، درخشش خودآگاهی‌تان از خداوند، زیبایی، مهر و محبتی که از شما اشاعه پیدا می‌کند را دیگران احساس خواهند کرد. مطمئن باشید که این عمل شما نوعی ابزار برای تابش آرامش به اطرافیان‌تان خواهد بود.

قدم سوم : باعصبانیت به خواب نروید
هر شبی که شما به خواب می‌روید، خیلی مراقب این زمان باارزش باشید زیرا اگر با افکار نامناسبی به خواب بروید، ذهن نیمه هوشیار افکارتان را تقویت می‌کند. اگر افکار شما قبل از خواب بسیار آشفته باشد و درگیر افرادی شود که به شما آسیب زده‌اند، مطمئن باشید که ذهن ناخودآگاه شما بسیار ظریف برای تقویت افکارتان در هنگامی که شما خواب هستید عمل می‌کند. بنابراین قبل از خواب عمل سپاسگزاری را انجام دهید و با خودتان تکرار کنید که در درون شما روح خداوندی جاری است، شما زیبا هستید، شما فردی آرام هستید، شما خود عشق هستید و شما تنها افرادی را به خود جذب خواهید کرد که بالاتر از آرمان‌های شما باشند.
این تکرار جملات در هرشب برای‌تان آرامش، زیبایی می‌آورد و هرگونه ترس، خشم و نفرت را از شما دور می‌کند و به اهداف و برنامه‌هایی که در زندگی دارید به راحتی دست پیدا می‌کنید.

قدم چهارم : تغییر تمرکزتان از سرزنش‌کردن دیگران به سمت درک‌کردن بیشتر خودتان
در هر زمانی که شما در حال سرزنش‌کردن رفتار دیگران برعلیه خود هستید، تمرکزتان را از آن ناراحتی‌ها بردارید زیرا خود شما تنها مسئول اینگونه ناراحتی‌های درونی‌تان هستید. انرژی ذهنی درونی‌تان را به سمتی تغییر دهید که دوست دارید آنگونه باشید. همچنین خودتان را سرزنش نکنید! فقط اجازه دهید که تجربه کنید و آشکار سازید و به خودتان بگوئید که هیچ‌کسی این قدرت را ندارد که بدون رضایتمندی‌تان شما را ناراحت کند و همچنین بگوئید که قصد ندارید چنین قدرتی را به شخصی در حال‌حاضر عطا کنید.
به خودتان بگوئید که شما مایل هستید آزادانه این احساس را داشته باشید و دیگران را مقصر نمی‌دانید و یا نیازی برای پیداکردن مقصر ندارید. بدین ترتیب شما بر نفس خود تسلط پیدا کرده‌اید. این مسئله‌ای مهمی است که از سرزنش‌کردن و تمایل‌مان در جهت درک دیگران دوری کنیم و به جای آن به درک خویشتن‌مان بپردازیم. با درنظرگرفتن مسئولیتی که در قبال واکنش‌های‌مان نسبت به هرچیزی و یا هرکسی داریم، ما درحال هم‌ردیف‌کردن خودمان با زیبایی‌های زندگی هستیم. با تغییردادن راه‌تان، قدرتی را که دیگران بر روی شما دارند درک می‌کنید و شما دنیای نورانی جدیدی را از پتانسیل‌های نامحدود خواهید دید و سریعا متوجه خواهید چگونه ببخشید و اجازه دهید که ناراحتی‌ها از شما دور شوند.

قدم پنجم : اجتناب‌کردن از گفتن اینکه مردم باید چه‌کاری را انجام دهند
از افکار و فعالیت‌هایی که شامل این شود که مردم باید چه‌کاری را انجام بدهند یا ندهند حتما اجتناب ورزید. به یاد داشته باشید که حتی در خانواده‌ی خودتان شما مالک کسی نیستید. به گفته‌ی خلیل جبران گوش فرا دهید:
” فرزندان‌تان بچه‌های شما نیستند. آنها دخترها و پسرهایی از اشتیاق‌تان به زندگی هستند. آنها از طریق شما، اما از شما نمی‌آیند…”
شما می‌توانید با مهربانی و راهنمایی‌های درست راه زیبایی و درستی را به فرزندان‌تان نشان دهید. در واقع نخواهید که در روابط‌تان با دیگران تسلط کامل داشته باشید و نسبت به این موضوع بی‌اعتنا باشید. به‌جای تفسیرکردن موضوعی، خیلی خوب گوش کنید. وقتی درحال قضاوت‌کردن دیگران هستید به خودتان توجه کاملی کنید آیا شما فرد کاملی یا بی‌خطایی هستید!؟ آیا شما تسلط کاملی بر نفس و اعمال خود دارید؟ پس سعی کنید به هیچ‌وجی دیگران را قضاوت نکنیم.

قدم ششم : به خودمان اجازه دهیم همانند آب در جریان باشیم
به جای تلاش برای تسلط مقتدرانه خود همانند آب جاری باشیم و هرکجایی که دریچه‌ای برای رشد بود وارد شویم. گوشه‌های سخت خود را با صبر و تحمل بالا صیقل دهیم. کمتر دخالت کنیم و بیشتر گوش کنیم و بیاموزیم. هنگامی که کسی از شما نظرتان را پرسید به جای مخالفت‌کردن و عصبانی‌شدن تنها به این جملات بسنده کنید : من هرگز چنین موضوعی را به این شکل در نظر نداشتم، حتما در موردش فکر خواهم کرد.
خودتان را همانند آب زلال و شفاف کنید. به خودتان اجازه دهید به جاهایی بروید که قبلا به خاطر باورهای غلط و اشتباه در برابر آنها به‌سختی مقاومت می‌کردید. مانند آب به همه خیر و برکت برسانید و کینه‌ورزی‌هایی که قبلا درباره‌ی برخی افراد داشتید را دور بریزید. شما همانند آب در جریان هستید و مشاهده خواهید کرد که چگونه روابط‌تان متفاوت خواهد شد.

قدم هفتم : برای زندگی‌تان مسئولیت‌پذیر باشید
پاک‌کردن سرزنش به این معنی است که هرگز مسئولیت کاری که می‌کنید بر گردن دیگران نیست. شاید مایل باشید که بگوئید : چرا من این احساس را دارم، چرا من این بیماری را دارم، یا چرا من این حادثه برایم اتفاق افتاده است و یا چرا من قربانی شده‌ام اما باید با اشتیاق کامل بگوئید که من مسئول تمام این اتفاقات هستم و این کارها همگی به من تعلق دارند.
اگر شما مسئولیت تمام تجربه‌های‌تان را بپذیرید، حداقل شما یک شانس برای این دارید که از خطاها و اشتباه‌تان بگذرید و از آنها درس‌هایی را فرا گیرید. اگر مسئولیت خطاهای‌مان را بپذیریم به جای سرزنش‌کردن دیگران، می‌توانیم راه حلی برای مشکلات بیابیم و درس‌های گرانبهایی از چالش‌های زندگی یاد بگیریم.

قدم هشتم : دورکردن خشم از خودتان
چه‌چیزی باعث دلخوری و خشم پس از اختلاف‌ها می‌شود؟ البته پاسخ رایج این است وقتی فردی اشتباه می‌کند و یا رفتار غیرمنطقی یا نامعقولی داشته باشد این حق را داریم که از آن افراد نارحت بشویم این حق ماست!
تنها شما هستید که خشم را زنده نگه می دارید. خشم از رفتار دیگران بوجود نمی‌آید بلکه سرمنشا آن درون خود شماست. خشم در درون شما تا زمانی ادامه می‌یابد که به آن جان دهید ولی اگر به جای خشم، درون خودتان را از عشق، محبت، مهربانی و بخشش پر کنید دیگر جایی برای خشم باقی نخواهد ماند.
بنابراین هنگامی که شما در جایی که فریاد، خشم و کلمات تهدیدآمیز مطرح می‌شود حضور دارید، تنها آرامش خودتان را حفظ نمائید و آنجا را ترک نمائید. به یاد داشته باشید که هیچ طوفانی همیشه ماندنی نیست و پس از طوفان آرامشی دلنشینی وجود دارد. همیشه یک زمانی برای خشم و یک زمانی برای آرامش وجود دارند.

قدم نهم : به جای رک‌بودن، مهربان باشید
یک ضرب‌المثل چینی وجود دارد که می‌گوید: اگر به دنبال انتقام‌گیری هستید، اول دوتا قبر حفر کنید زیرا خشم شما را نیز نابود خواهد کرد.
جهان در راهی هست که باید باشد. افرادی که رفتار بدی دارند تنها کاری را می‌کنند که قرار است در این جهان انجام دهند. شما می‌توانید رفتارتان را در هرمسیری که انتخاب می‌کنید رشد دهید. اگر شما با خشم از افرادی که مشکلاتی را برای‌تان بوجود آورده‌اند پر شده باشید، شما فردی خواهید بود که تنها به آلودگی این جهان هستی در راستای خشم کمک کرده‌اید. به خاطر داشته باشید که شما هیچ نیازی به فهماندن دیگران برای اشتباه‌شان و یا مقابله به مثل ندارید.
اگر شخصی به شما چیزی بگوید که شما برداشت توهین‌آمیز از آن داشته باشید به‌جای اینکه با خشم و نفرت جواب آن اهانت را بدهید، یاد بگیرید که با بی‌شخصیتی نمی‌شود زندگی کرد تنها جوابی که می‌توانید بدهید پاسخی از روی مهربانی است. در آن زمان شما عمیقا درحال دریافت انرژی‌های بالاتر، قوی‌تر و سریع‌تری را از عشق هستید. شما این کار را برای خودتان انجام دهید. این بستگی به خودتان دارد که مهربان باشید یا با رک‌بودن تمام جواب دهید.

قدم دهم : متوقف کنید جستجوی موقعیتی را برای متهم‌کردن دیگران
هنگامی که شما در سطح میانی و یا زیر سطح آگاهی باشید، مدت زمان و انرژی زیادی را صرف پیداکردن موقعیتی برای متهم‌کردن می‌کنید. یک گزارش خبری، بی‌ادبی یک غریبه، توهین‌کردن شخصی و یا حتی یک عطسه می‌تواند دلیلی برای کسی باشد که می‌خواهد دیگران را متهم کند.
اگر شما ایمان کافی در باورهای‌تان داشته باشید، شما متوجه خواهید شد که اون غیرقابل‌ممکن خواهد بود که دیگران را برای رفتار یا افکارشان متهم کنید.
اتهام نخوردن را می‌توان از یک راه توصیف کرد: من کنترل کاملی دارم که چگونه احساس کنم و من احساس آرامش کنم حتی صرف‌نظر از چیزی‌هایی در جریان است. زمانی که شما احساس گناه می‌کنید، قضاوت‌کردن را تمرین کنید. وقتی شما شخص دیگری را به حماقت، بی‌ادبی، متکبربودن، بی‌ملاحظه‌بودن و حساس بودن قضاوت می‌کنید، بعداز آن خودتان درک می‌کنید که ناراحت هستید و حتی متهم توسط رفتار همان اشخاص هستید. شما متوجه این موضوع نخواهید شد که هنگامی که دیگران را قضاوت می‌کنید، تعریف و یا درک دقیقی از آنها ندارید. در اصل شما درکی از خود دارید به عنوان یک شخصی که نیاز دارد دیگران را قضاوت کند.

قدم یازدهم : درگذشته زندگی نکنید در لحظه حضور داشته باشید
وقتی که ما بخشیدن را بسیار سخت می‌دانیم اغلب به خاطراین موضوع است که در لحظه زندگی نمی‌کنیم و گذشته برای‌مان بسیار مهم است. ما بخش زیادی از توجه و انرژی‌مان را صرف تاسف‌خوردن روزهای خوب گذشته‌ی زندگی‌مان می‌کنیم که برای همیشه رفته‌اند و به خاطر همین دلیل است که نمی‌توانیم امروزمان را پر از شادی و نشاط کنیم. این یعنی تخصیص‌دادن مسئولیت به گذشته برای اینکه چرا شما امروز خوشحال نیستید.
واقعا جای تردید وجود دارد اگر دیگر مخلوقات در این جهان هستی، زمان حالشان را برای گذشته و آینده هدر بدهند. اگر شما نگاهی به مخلوقات خدواند بیاندازید آنها تنها به فکر حال‌حاضرشان هستند و با تلاش برای حال‌حاضر آینده شان را نیز می‌سازند.  آنها هرگز به خاطر گذشته افسوس نمی‌خوردند بلکه از آن درس می‌گیرند و دیگر آن اشتباه را سعی می‌کنند که مرتکب نشوند. تمرین در لحظه زندگی‌کردن می‌تواند درک‌کردن زیبایی‌هایی که در اطراف شما وجود دارند باشد.

قدم دوازدهم : لحظات تاریک زندگی را بپذیرید
در این جهان هستی که دارای سیستمی عالی هوشمند با خالقی الهی است، هیچ‌چیزی نمی‌تواند تصادفی باشد. سخت است ولی باید اذعان نمود که تا الان شما به هر مشقت و سختی بوده است زندگی را تا بدین لحظه طی کرده‌اید تا بدین‌جا برسید. هرپیشرفت معنوی در زندگی شما احتمالا به خاطر چالش‌هایی بزرگ و مشکلاتی بوده است. تمام اون حوادث تلخ، اشتباهات و مشکلاتی را که در زندگی داشته‌اید باعث رشد و تکامل فکری شما شده‌اند. آنها موهباتی از جانب این جهان‌هستی و خداوند برای شما هستند.
از امروز مشکلات را به چشم فرصتی برای رشد و پیشرفت بیشتر در زندگی ببینیم و آنها را با آغوش باز بپذیریم و با ردشدن از موانع به انسان بزرگتری تبدیل شویم.

قدم سیزدهم : ارسال عشق
از شما می‌خواهم که به این جهان هستی عشق بورزید و عشق را در درون زندگی‌تان جاری سازید. می‌توانید به جای انتقاد و قضاوت‌کردن، عشق‌ورزی کنید. به دیگران محبت کنید و با مهربانی رفتار کنید. هرکجا که قدم می‌گذارید عشق را در آن‌جا جاری سازید.
این جهان هستی همانند آیینه‌ای تمام‌نما عمل می‌کند به‌صورتیکه وقتی شما یک عملی را انجام می‌دهید دقیقا همان عمل حتی بصورت چندین برابرش وارد زندگی‌تان خواهد شد. پس هنگامی که عشق می‌ورزید و اشاعه‌ی عشق را به تمام کرانه‌ی هستی ارسال می‌کنید مطمئن باشید چندین برابر آن در زندگی‌تان دریافت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در سایت

دانلود رایگان فیلم عاشق باشید

تنها سه ثانیه تا دانلود فیلم رایگان
دانلود فیلم رایگان
close-link
close-link